A A A

 

 

 

 

POŻEGNANIE w imieniu pracowników

SPPP „TOP”

Z ogromnym żalem i smutkiem żegnamy

         Panią Olgę Johann,

naszą Panią Dyrektor Poradni TOP, koleżankę, przyjaciela, a przede wszystkim wspaniałego Człowieka.

Z poradnictwem była związana od 1969 roku, gdy rozpoczęła pracę jako psycholog w rejonowej poradni psychologiczno – pedagogicznej. Do naszej Poradni, wówczas Okręgowej Poradni Wychowawczo – Zawodowej (na ul. Nowowiejskiej), trafiła we wrześniu 1974 roku. Pracowała tu ponad 40 lat. Zajmowała się doradztwem zawodowym, orzecznictwem. Przez 15 lat dyżurowała w Młodzieżowym Telefonie Zaufania.

Rozstała się z Poradnią tylko raz w latach 1989-1991, by tworzyć reformę oświaty, przygotowywać jej zmiany i rozwijać system poradnictwa 
w Polsce. Pracowała wtedy w Kancelarii Senatu (1.10.1989 – 15.12.1990), a następnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Radzie Programowej Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej (16.12.1990 – 30.09.1991 r.).

Po powrocie do Poradni, wówczas Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo – Zawodowej, została jej wicedyrektorem. Zajmowała to stanowisko przez 10 lat. „Priorytetowym celem jej licznych inicjatyw było usprawnienie pracy poradni, a w konsekwencji wysoka jakość oferowanej pomocy” 
(z opinii o pracy z 1.06.2000 r.).

Gdy 1 września 2001 roku została dyrektorem Poradni, to nic nie zmieniło się w naszych relacjach. Dalej każdy mógł do niej przyjść, a drzwi do gabinetu dyrektora były zawsze otwarte. Pozostała osobą ciepłą 
i bezpośrednią. Zawsze można było liczyć na wysłuchanie, zrozumienie, pomoc. Wszyscy byliśmy równi. Nie dzieliła ludzi na ważniejszych i mniej ważnych. Miała ogromne pokłady empatii. Bycie psychologiem to nie był tylko jej zawód, ale jej życie. Niosła pomoc każdemu, kto jej potrzebował, nie zważając na pochodzenie, wyznanie czy orientację polityczną. Nigdy nie oczekiwała rewanżu.

O nas - pracowników i Poradnię dbała, jak o swoją rodzinę i dom. Z każdej podróży przywoziła jakieś drobiazgi: słodkości, herbaty, którymi częstowała. Nam, trochę młodszym pracownikom, matkowała zapewniając poczucie bezpieczeństwa zachęcała do rozwoju zawodowego, ale też osobistego. Cieszyła się z naszych dzieci. Smuciła, gdy ktoś chorował. Walczyła o pensje i o nas, gdy były redukcje etatów. Bardzo dbała 
o rodzinną atmosferę. Zależało jej na integracji pracowników, żebyśmy byli jednym zespołem. Uważała, że to poprawia jakość pracy. Dzięki jej staraniom Poradnia ma dobre warunki lokalowe i jest w centrum miasta. Zabiegała o środki, by móc remontować, ale i doposażać placówkę. Prowadziła z mężem Panem Wiesławem otwarty i gościnny dom, w którym zdarzały się plenerowe rady pedagogiczne. W ogrodach państwa Johann tworzyliśmy misję i wizję Poradni. Miała duże poczucie humoru. Kochała zwierzęta, np. bardzo dbała o ptaki i każdej zimy wysypywała im kilka worków ziarna.

Najważniejszy był dla niej człowiek. Nigdy nie szczędziła swoich sił, by doprowadzić sprawę do końca. Na pierwszym miejscu zawsze stawiała dobro innych niż własne korzyści czy zdrowie. Zdarzało się, że nie spała po nocach, bo myślała jak może pomóc. Nie było dla niej rzeczy niemożliwych.

Droga Pani Olgo, Olgo - żegnamy Cię z żalem. Dziękujemy za wszystko, za to jaka byłaś, za Twoje zaangażowanie, oddanie i wiarę w nas. Jest nam bardzo smutno i ciężko. Gdy odchodziłaś z pracy, wiedzieliśmy, że jesteś blisko, że możemy w każdej chwili zadzwonić czy odwiedzić cię w biurze 
w Pałacu Kultury. Teraz zostaje pustka…

Postaramy się dalej rozwijać Poradnię najlepiej, jak umiemy. Chcielibyśmy, byś była z nas dumna!

 

(Tekst napisany na podstawie wspomnień pracowników na pogrzeb 11.04.2017 r.)